NGC 6383

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6383
{{{опис}}}
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 34 м 42,2 с
Деклинација -32° 34' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV3p
Привиден сјај
(видлив)
5,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
5,6
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 август 1834
Други ознаки NGC 6374, OCL 1026, ESO 393-SC7

NGC 6383расеано ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6383 се споменува и како NGC 6374, OCL 1026, ESO 393-SC7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6383 е од видот IV3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 5,6 m.[2] NGC 6383 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 34 м 42,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 34' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6383 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7380. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 90.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]