Прејди на содржината

NGC 6179

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6179
{{{опис}}}
Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 30 м 46,9 с
Деклинација +35° 6' 10""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 19 април 1855
Други ознаки CGCG 196-73, NPM1G +35.0377

NGC 6179галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6179 се споменува и како CGCG 196-73, NPM1G +35.0377.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 април 1855 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6179 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 6179 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 30 м 46,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 6' 10"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6179 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 58401. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 114; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2587. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1069.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]