NGC 6305

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6305

{{{опис}}}

Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 18 м 0,9 с
Деклинација -59° 10' 16"
Положбен агол 133°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,8'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 јули 1836
Други ознаки ESO 138-19

NGC 6305елиптична галаксија во соѕвездието Олтар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6305 се споменува и како ESO 138-19.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 јули 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6305 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 6305 има привидни димензии од 1,4' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 18 м 0,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 10' 16".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 133°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6305 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60029. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 433; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8739. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • t

Надворешни врски[уреди | уреди извор]