Прејди на содржината

NGC 6404

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6404

{{{опис}}}

Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 39 м 37,3 с
Деклинација -33° 14' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III3m
Привиден сјај
(видлив)
10,6
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена јуни 1837
Други ознаки OCL 1024, ESO 393-SC13

NGC 6404расеано ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6404 се споменува и како OCL 1024, ESO 393-SC13.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6404 е од видот III3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,6 m.[2] NGC 6404 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 39 м 37,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 14' 48"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6404 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7380. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]