NGC 6360

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6360

{{{опис}}}

Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 24 м 26,5 с
Деклинација -29° 51' 46""
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 август 1834
Други ознаки ESO 454-**20

NGC 6360астеризам во соѕвездието Змијоносец, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6360 се споменува и како ESO 454-**20.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6360 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 24 м 26,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -29° 51' 46"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6360 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6837. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 88.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]