NGC 6070

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6070


Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 9 m 58,6 s
Деклинација +0° 42' 36"
Положбен агол 62°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x 1,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 септември 1786
Други ознаки UGC 10230, MCG 0-41-4, CGCG 23-17, IRAS 16074+0050

NGC 6070 е спирална галаксија во соѕвездието Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6070 се споменува и како UGC 10230, MCG 0-41-4, CGCG 23-17, IRAS 16074+0050.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 септември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6070 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] NGC 6070 има привидни димензии од 3,6' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 9 m 58,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 42' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 62°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6070 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57345. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 245; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 367. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 761.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]