NGC 6366

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6366
Слика од NGC 6366 сликана со вселенскиот телескоп Хабл
Слика од NGC 6366 сликана со вселенскиот телескоп Хабл
Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 27 м 44,3 с
Деклинација -5° 4' 34""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XI
Привиден сјај
(видлив)
9,5
Физички податоци
Привидни димензии 13' x ?'
Историја
Откривач Фридрих Аугусст Теодор Винеке
Откриена 12 април 1860
Други ознаки GCL 65

NGC 6366збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6366 се споменува и како GCL 65.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 април 1860 година од страна на Фридрих Аугусст Теодор Винеке, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6366 е од видот XI.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,5 m.[2] NGC 6366 има само една позната привидна димензија, која изнесува 13'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 27 м 44,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 4' 34"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6366 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 248; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5075. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 266.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]