Прејди на содржината

NGC 6111

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6111
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 14 м 22,7 с
Деклинација +63° 15' 41"
Положбен агол 21°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 31 мај 1887
Други ознаки MCG 11-20-7, CGCG 320-14

NGC 6111елиптична галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6111 се споменува и како MCG 11-20-7, CGCG 320-14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 мај 1887 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6111 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 6111 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 14 м 22,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +63° 15' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 21°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6111 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57579. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 29; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4192. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1410.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]