NGC 6463

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 6463


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 h 43 m 34,2 s
Деклинација +67° 36' 15""
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 9 јули 1886
Други ознаки MCG 11-21-22, CGCG 321-37, CGCG 322-7, NPM1G +67.0152

NGC 6463 е елиптична галаксија во соѕвездието Змеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6463 се споменува и како MCG 11-21-22, CGCG 321-37, CGCG 322-7, NPM1G +67.0152.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 9 јули 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6463 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 6463 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 h 43 m 34,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +67° 36' 15"".[3]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 6463 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60755. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4428. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 550.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[edit | edit source]