NGC 6138

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6138
{{{опис}}}
Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 22 м 39,9 с
Деклинација +41° 6' 8"
Положбен агол 14°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 1872
Други ознаки NGC 6363, UGC 10827, MCG 7-36-5, CGCG 226-8, NPM1G +41.0459

NGC 6138елиптична галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6138 се споменува и како NGC 6363, UGC 10827, MCG 7-36-5, CGCG 226-8, NPM1G +41.0459.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1872 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6138 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 6138 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 22 м 39,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 6' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 14°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6138 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60164. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 80; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3090. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 753.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]