Прејди на содржината

NGC 6454

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6454


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 44 м 56,5 с
Деклинација +55° 42' 16""
Положбен агол 171°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 април 1885
Други ознаки MCG 9-29-26, CGCG 278-24
NGC6454 - SDSS DR14 спирална галаксија во соѕвездие Змеј
NGC6454 - SDSS DR14 спирална галаксија во соѕвездие Змеј

NGC 6454спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6454 се споменува и како MCG 9-29-26, CGCG 278-24.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 април 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6454 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12 m/лм2.[2] NGC 6454 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 44 м 56,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +55° 42' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 171°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6454 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60795. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 53; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3893. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1102.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]