NGC 6128

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6128


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 19 м 11,2 с
Деклинација +57° 59' 5""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 јули 1886
Други ознаки NGC 6125, NGC 6127, UGC 10345, CGCG 298-29, 1ZW 142, MCG 10-23-65

NGC 6128елиптична галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6128 се споменува и како NGC 6125, NGC 6127, UGC 10345, CGCG 298-29, 1ZW 142, MCG 10-23-65.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јули 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6128 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 6128 има привидни димензии од 1,4' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 19 м 11,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +57° 59' 5"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6128 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57812. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 51; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3884. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1101.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala:

Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]