NGC 6430

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6430

{{{опис}}}

Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 45 м 14,2 с
Деклинација +18° 8' 20"
Положбен агол 97°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,6'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 2 јуни 1864
Други ознаки UGC 10966, MCG 3-45-19, CGCG 112-35, IRAS 17430+1809

NGC 6430спирална галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6430 се споменува и како UGC 10966, MCG 3-45-19, CGCG 112-35, IRAS 17430+1809.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 јуни 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6430 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 6430 има привидни димензии од 1,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 45 м 14,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 8' 20".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 97°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6430 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60805. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 158; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1556. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 274.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]