NGC 6117

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6117


Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 19 м 18,2 с
Деклинација +37° 5' 43""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,2'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 5 јули 1864
Други ознаки NGC 6117A, UGC 10338, MCG 6-36-22, CGCG 196-36, IRAS 16174+3712

NGC 6117спирална галаксија во соѕвездието Северна Круна, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6117 се споменува и како NGC 6117A, UGC 10338, MCG 6-36-22, CGCG 196-36, IRAS 16174+3712.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 јули 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6117 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 6117 има привидни димензии од 1,2' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 19 м 18,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +37° 5' 43"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6117 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57816. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 113; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2586. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1093.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]