NGC 6426

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6426
{{{опис}}}
Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 44 м 54,7 с
Деклинација +3° 10' 15""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IX
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 јуни 1786
Други ознаки GCL 76

NGC 6426збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6426 се споменува и како GCL 76.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 јуни 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6426 е од видот IX.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m.[2] NGC 6426 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 44 м 54,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +3° 10' 15"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6426 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 248; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 419. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 780.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]