NGC 6439

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6439


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 48 м 19,8 с
Деклинација -16° 28' 44""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,23' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 18 август 1882
Други ознаки PK 11+5.1, CS=18.5
NGC 6439 — планетарна маглина во соѕвездието Стрела
NGC 6439 — планетарна маглина во соѕвездието Стрела

NGC 6439планетарна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6439 се споменува и како PK 11+5.1, CS=18.5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 август 1882 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6439 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m.[2] NGC 6439 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,23'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 48 м 19,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 28' 44"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6439 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 293; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6249. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 159.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]