NGC 6107

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6107


Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 17 м 20,1 с
Деклинација +34° 54' 8""
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 1 јули 1880
Други ознаки UGC 10311, MCG 6-36-14, CGCG 196-24, KUG 1615+350C, near SAO 65201

NGC 6107елиптична галаксија во соѕвездието Северна Круна, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6107 се споменува и како UGC 10311, MCG 6-36-14, CGCG 196-24, KUG 1615+350C, near SAO 65201.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јули 1880 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6107 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 6107 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 17 м 20,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +34° 54' 8"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6107 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57728. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 113; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2583. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1093.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]