Прејди на содржината

NGC 6153

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6153
{{{опис}}}
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 31 м 30,6 с
Деклинација -40° 15' 11""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x ?'
Историја
Откривач Ралф Коупленд
Откриена 27 мај 1883
Други ознаки PK 341+5.1, ESO 331-PN6, AM 1628-400

NGC 6153планетарна маглина во соѕвездието Скорпија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6153 се споменува и како PK 341+5.1, ESO 331-PN6, AM 1628-400.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 мај 1883 година од страна на Ралф Коупленд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6153 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 m.[2] NGC 6153 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 31 м 30,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -40° 15' 11"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6153 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7858. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]