NGC 6337

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6337


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 22 м 15,7 с
Деклинација -38° 28' 59""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,85' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 28 јуни 1834
Други ознаки PK 349-1.1, ESO 333-PN5, AM 1718-382, CS=14.8

NGC 6337планетарна маглина во соѕвездието Скорпија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6337 се споменува и како PK 349-1.1, ESO 333-PN5, AM 1718-382, CS=14.8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6337 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,9 m.[2] NGC 6337 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,85'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 22 м 15,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 28' 59"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6337 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7883. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]