Месје 4

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 6121)
Прејди на: содржини, барај
Месје 4


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 23 m 35,5 s
Деклинација -26° 31' 29""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IX
Привиден сјај
(видлив)
5,4
Физички податоци
Привидни димензии 36' x ?'
Историја
Откривач Жан Филип Лојс де Шезо
Откриена 1745
Алтернативни ознаки M 4, GCL 41, ESO 517-SC1

NGC 6121 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6121 се споменува и како M 4, GCL 41, ESO 517-SC1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1745 година од страна на Жан Филип Лојс де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6121 е од видот IX.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,4 mag.[2] NGC 6121 има само една позната привидна димензија, која изнесува 36'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 23 m 35,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 31' 29"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6121 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 336; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6802. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1105.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]