Прејди на содржината

NGC 6082

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6082


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 15 м 36 с
Деклинација -34° 14' 36""
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 јуни 1837
Други ознаки ESO 390-?1, IC 4597 ?
NGC 6082 небесна карта на соsвездието Шкорпија, Шкорпија
NGC 6082 небесна карта на соsвездието Шкорпија, Шкорпија

NGC 6082засега неутврден објект во соѕвездието Скорпија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6082 се споменува и како ESO 390-?1, IC 4597 ?.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6082 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 15 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 14' 36"".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6082 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 374; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7351. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]