NGC 6481

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6481


Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 52 м 49 с
Деклинација +4° 10' 2""
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Кристијан Петерс
Откриена 21 август 1859
Други ознаки chain of 5 сtars

NGC 6481астеризам во соѕвездието Змијоносец, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6481 се споменува и како chain of 5 сtars.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 август 1859 година од страна на Кристијан Петерс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 13,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6481 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 52 м 49 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +4° 10' 2"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6481 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 249; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 425. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 780.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]