NGC 6152

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6152


Соѕвездие Рамнило
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 32 m 45 s
Деклинација -52° 38' 36""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2m
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јули 1834
Други ознаки OCL 961, ESO 179-SC9

NGC 6152 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Рамнило, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6152 се споменува и како OCL 961, ESO 179-SC9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јули 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6152 е од видот II2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 mag.[2] NGC 6152 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 32 m 45 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 38' 36"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6152 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 433; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8712. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]