Прејди на содржината

NGC 6026

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6026

{{{опис}}}

Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 1 м 21 с
Деклинација -34° 32' 37""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Физички податоци
Привидни димензии 0,67' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јуни 1837
Други ознаки PK 341+13.1, ESO 389-PN7, AM 1558-342

NGC 6026планетарна маглина во соѕвездието Волк, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6026 се споменува и како PK 341+13.1, ESO 389-PN7, AM 1558-342.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6026 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m.[2] NGC 6026 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,67'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 1 м 21 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 32' 37"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6026 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 374; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7337. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]