NGC 6281

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6281
Скорпија
Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 4 м 47,2 с
Деклинација -37° 53' 16"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
5,4
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 јуни 1826
Други ознаки OCL 1003, ESO 332-SC19

NGC 6281расеано ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6281 се споменува и како OCL 1003, ESO 332-SC19.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6281 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,4 m.[2] NGC 6281 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 4 м 47,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -37° 53' 16".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6281 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7869. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]