NGC 6395

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 6395


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 h 26 m 31 s
Деклинација +71° 5' 50""
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc/P
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 0,7'
Историја
Откривач Едвард Свифт
Откриена 18 септември 1884
Други ознаки UGC 10876, MCG 12-16-39, CGCG 339-44, IRAS 17272+7108

NGC 6395 е спирална галаксија во соѕвездието Змеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6395 се споменува и како UGC 10876, MCG 12-16-39, CGCG 339-44, IRAS 17272+7108.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 18 септември 1884 година од страна на Едвард Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6395 е од видот Sc/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] NGC 6395 има привидни димензии од 2,4' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 h 26 m 31 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +71° 5' 50"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 6395 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60291. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4424. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 801.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]