NGC 6310

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6310
Галаксијата NGC 6310 сликана со SDSS DR14
Галаксијата NGC 6310 сликана со SDSS DR14
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 7 м 57,3 с
Деклинација +60° 59' 25""
Положбен агол 69°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,4'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 27 октомври 1861
Други ознаки UGC 10730, MCG 10-24-100, CGCG 299-55, IRAS 17073+6103

NGC 6310спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6310 се споменува и како UGC 10730, MCG 10-24-100, CGCG 299-55, IRAS 17073+6103.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 октомври 1861 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6310 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 6310 има привидни димензии од 1,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 7 м 57,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +60° 59' 25"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 69°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6310 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 59662. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 52; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4191. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1148.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]