NGC 6208

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6208


Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 49 m 25,8 s
Деклинација -53° 42' 18""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II1m
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Физички податоци
Привидни димензии 18' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 28 јули 1826
Алтернативни ознаки OCL 964, ESO 179-SC14

NGC 6208 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Олтар, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6208 се споменува и како OCL 964, ESO 179-SC14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јули 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6208 е од видот II1m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 mag.[2] NGC 6208 има само една позната привидна димензија, која изнесува 18'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 49 m 25,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 42' 18"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6208 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 433; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8713. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]