NGC 6362

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6362
{{{опис}}}
Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 31 м 54,8 с
Деклинација -67° 2' 51""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид X
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 25 јуни 1826
Други ознаки GCL 66, ESO 102-SC8

NGC 6362збиено ѕвездено јато во соѕвездието Олтар, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6362 се споменува и како GCL 66, ESO 102-SC8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6362 е од видот X.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 m.[2] NGC 6362 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 31 м 54,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 2' 51"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6362 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 455; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9065. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]