NGC 6469

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6469


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 52 м 56,5 с
Деклинација -22° 18' 43""
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
8,2
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 27 јуни 1837
Други ознаки OCL 21, ESO 589-SC18

NGC 6469отворено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6469 се споменува и како OCL 21, ESO 589-SC18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6469 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,2 m.[2] NGC 6469 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 52 м 56,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 18' 43"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6469 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6262. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 175.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]