Прејди на содржината

NGC 6058

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6058

{{{опис}}}

Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 4 м 26,6 с
Деклинација +40° 41' 1""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,67' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 март 1787
Други ознаки PK 64+48.1, CS=13.8

NGC 6058планетарна маглина во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6058 се споменува и како PK 64+48.1, CS=13.8.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6058 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m.[2] NGC 6058 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,67'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 4 м 26,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 41' 1"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6058 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 79; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3064. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1369.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]