Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.780 бајти ,  пред 3 години
(→‎Историја: дополнување)
 
== Области ==
* Централна стопанска област - во која се наоѓаат сите интернационални компании, националната џамија и националната црква како и владини институции
 
* Областа Гарки во која се наоѓа нигериската радио и телевизија
 
* Областа Вузе е главна трговска зона
 
* Областа Маитама каде има хотелХилтон и седишта на разни комисии, на европски и азиска амбасади
 
* Областа Асокоро е најексклузивната и најбезбедна зона во градот
 
* Областа Гваримпа е област за судското седиште
 
* Областа Дуруми каде се наоѓа Американското национално училиште
 
== Клима ==
Врнежите од дожд се чести за време на дождовната сезона од април до октомври секоја година.{{Weather box|location=Абуџа|metric first=Yes|single line=Yes|Jan high C=34.7|Feb high C=36.8|Mar high C=36.9|Apr high C=35.6|May high C=32.7|Jun high C=30.6|Jul high C=29.1|Aug high C=28.9|Sep high C=30.0|Oct high C=32.0|Nov high C=34.4|Dec high C=34.6|year high C=|Jan low C=20.4|Feb low C=25.5|Mar low C=24.3|Apr low C=24.7|May low C=19.5|Jun low C=18.3|Jul low C=21.9|Aug low C=17.7|Sep low C=17.5|Oct low C=21.4|Nov low C=15.7|Dec low C=15.5|year low C=|rain colour=green|Jan rain mm=1.7|Feb rain mm=5.4|Mar rain mm=11.3|Apr rain mm=62.8|May rain mm=134.1|Jun rain mm=164.2|Jul rain mm=217.5|Aug rain mm=262.7|Sep rain mm=253.4|Oct rain mm=103.2|Nov rain mm=3.7|Dec rain mm=1.2|year rain mm=|Jan rain days=0.1|Feb rain days=0.2|Mar rain days=1.3|Apr rain days=4.2|May rain days=9.4|Jun rain days=12.3|Jul rain days=14.0|Aug rain days=16.2|Sep rain days=15.9|Oct rain days=8.0|Nov rain days=0.3|Dec rain days=0.1|source 1=Светска метеоролошка организација.<ref name="WMO">[http://worldweather.wmo.int/075/c00324.htm World Weather Information Service-Abuja], World Meteorological Organization. Retrieved 1 October 2012.</ref>|date=September 2012}}
 
[[Податотека:Abuja_Stadium_4.jpg|мини|Националниот стадион на Абуџа]]
=== Вегетација ===
 
== Карактеристики на градот ==
Панорамата на Абуџа е составена претежно од згради со среден опсег. Во последно време почнаа да се појавуваат високи згради. Повеќето од зградите се модерни, одразувајќи дека станува збор за нов град.
 
Има планови за изградба на облакодери, како што е Милениумската кула, која е делумно завршена. Оваа градба се наоѓа на 170 метри над градот. Кулата е дел од комплексот за културен развој наречен Национален комплекс Нигерија, вклучувајќи го Нигеријанскиот културен центар, структура од 120.000 м2 посветена на уметноста и културата на [[Нигерија]]. Културниот центар и Милениумската кула се дизајнирани од страна на италијанскиот архитект [[Манфреди Николети]].
 
=== Знаменитости ===
Знаменитостите ги вклучуваат:
* Милениумската кула,
* Седиштето на Централната банка на Нигерија,
* Нигерискиот претседателски комплекс,
* Бродската куќа,
* Националниот стадион,
* Националната џамија,
* Националната црква,
* Асо Рок и Зума Рок.
{{Нигерија-гео-никулец}}
 
5.401

уредување

Прегледник