Прејди на содржината

Османски турски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Отомански турски)
Отомански турски јазик
لسان عثمانىlisân-ı Osmânî
Застапен воОтоманско Царство-Турција
Изумренреформиран во модерен турски во 1928
Јазично семејство
туркиски
Писмоотоманска турска азбука
Јазични кодови
ISO 639-2ota
ISO 639-3ota
Поема од Руми на отомански

Отомански турски јазик или само отомански јазик (لسان عثمانىLisân-ı Osmânî) — историска варијанта на турскиот јазик кој се користел како административен и литературен во рамките на Отоманското Царство. Јазикот имал голем број позајмени зборови од арапскиот и персискиот јазик и истиот користел арапско писмо за пишување. Така, литературниот отомански јазик не бил сосема разбирлив за обичниот необразован турски народ, кој пак користел упростен турски јазик со помал број арапски и персиски зборови. Тој упростен секојдневен јазик е базата за денешниот модерен турски јазик.[1] Јазикот може да се именува и како османски турски, османлиски турски, османски или османлиски јазик.

Писмо[уреди | уреди извор]

Броеви[уреди | уреди извор]

بر - 1

ایکی - 2

اوچ - 3

درت - 4

بش - 5

التی - 6

یدی - 7

سکز - 8

طقوز - 9

اون - 10

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Glenny, Misha. The Balkans - Nationalism, War, and the Great Powers, 1804-1999, Penguin, New York 2001. p. 99.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]