Османлиска кујна

Од Википедија — слободната енциклопедија

Османлиската кујна е кујна на Османлиското Царство и нејзиното продолжување во кујните на Турција, Грција, Балканот и делови од Кавказот и Блискиот Исток .

Јасно е дека отоманските кујни биле унифицирани и рафинирани во царскиот Истанбул, но крајно потекло на многу нејзини составни делови се веројатно персиски, како што е потврдено од големиот број на персиски заемски зборови на османлиско турски за кулинарска терминологија.[1] Сепак, според Берт Фрагер:

Станува збор само за шпекулации дали потеклото на ова империјално кулинарско наследство треба да се проследи до времето на Стара Грција, византиското наследство или туркиската и арапската нација, не заборавајќи на феникиските традиции; денес може да најдете поддршка за некоја од овие тврдења во разни земји на Балканот и Блискиот Исток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мехрдид Киа, Отоманското Царство: историска енциклопедија [2 тома], стр. 5.