Прејди на содржината

Либс (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°1′N 11°55′E / 52.017° СГШ; 11.917° ИГД / 52.017; 11.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либс
Место во Гомерн
Црквата во Либс
Црквата во Либс
Црквата во Либс
Грб на Либс
Либс (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Либс (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Гомерн
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 70 м
Население 404  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039242
Портал www.gommern.de
Координати 52°1′N 11°55′E / 52.017° СГШ; 11.917° ИГД / 52.017; 11.917

Либс (германски: Lübs) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Гомерн.