Хоенлепте

Координати: 51°57′16″N 12°00′37″E / 51.95444° СГШ; 12.01028° ИГД / 51.95444; 12.01028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенлепте
Градски дел во Цербст
Главната порта на поранешната палата
Главната порта на поранешната палата
Главната порта на поранешната палата
Грб на Хоенлепте
Хоенлепте во рамките на Германија
Хоенлепте
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 64 м
Население 243  (31 декември 2006)
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039247, 03923
Координати 51°57′16″N 12°00′37″E / 51.95444° СГШ; 12.01028° ИГД / 51.95444; 12.01028

Хоенлепте е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.