Ројден

Координати: 52°4′N 12°18′E / 52.067° СГШ; 12.300° ИГД / 52.067; 12.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ројден
Градски дел во Цербст
Музејот и црквата во позадина
Музејот и црквата во позадина
Музејот и црквата во позадина
Грб на Ројден
Ројден во рамките на Германија
Ројден
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 108 м
Население 312  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039243
Координати 52°4′N 12°18′E / 52.067° СГШ; 12.300° ИГД / 52.067; 12.300

Ројден (службено име: Ројден/Анхалт) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 50 километри источно од Магдебург и околу 100 километри југозападно од Берлин. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.