Кезелиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кезелиц
Градски дел во Косвиг (Анхалт)
Ветерница во Кезелиц
Ветерница во Кезелиц
Ветерница во Кезелиц
Грб на Кезелиц
Кезелиц во рамките на Германија
Кезелиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ округот Витенберг
Град Косвиг (Анхалт)
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 122 м
Население 195  (31 декември 2006)
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06869
Повик. бр. 034923
Координати 51°58′N 12°28′E / 51.967° СГШ; 12.467° ИГД / 51.967; 12.467Координати: 51°58′N 12°28′E / 51.967° СГШ; 12.467° ИГД / 51.967; 12.467

Кезелиц — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Косвиг (Анхалт).