Прејди на содржината

Штојц

Координати: 51°52′N 12°4′E / 51.867° СГШ; 12.067° ИГД / 51.867; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штојц
Градски дел во Цербст
Штојц
Штојц
Штојц
Грб на Штојц
Штојц во рамките на Германија
Штојц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 32 км2
Надм. височина 70 м
Население 947  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039244
Координати 51°52′N 12°4′E / 51.867° СГШ; 12.067° ИГД / 51.867; 12.067

Штојц е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.