Штакелиц

Координати: 52°0′N 12°22′E / 52.000° СГШ; 12.367° ИГД / 52.000; 12.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штакелиц
Градски дел во Косвиг
Штакелиц во рамките на Германија
Штакелиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 108 м
Население 203  (31 декември 2006)
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06862
Повик. бр. 034907
Координати 52°0′N 12°22′E / 52.000° СГШ; 12.367° ИГД / 52.000; 12.367

Штакелиц е село и поранешна општина во округот Витенберг во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Косвиг.