Лепс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лепс
Градски дел во Цербст
Поглед кон портата на поранешниот замок Фридерикенбург
Поглед кон портата на поранешниот замок Фридерикенбург
Поглед кон портата на поранешниот замок Фридерикенбург
Грб на Лепс
Лепс во рамките на Германија
Лепс
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 22 км2
Надм. височина 67 м
Население 316  (31 декември 2006)
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 03923
Координати 51°55′N 12°3′E / 51.917° СГШ; 12.050° ИГД / 51.917; 12.050Координати: 51°55′N 12°3′E / 51.917° СГШ; 12.050° ИГД / 51.917; 12.050

Лепс — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.