Розијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Розијан
Место во Мекерн
Црквата во Розијан
Црквата во Розијан
Грб на Розијан
Розијан is located in Германија
Розијан
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јерихов
Град Мекерн
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 89 м
Население 590  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39279
Повик. бр. 039245
Портал www.moeckern-flaeming.de
Координати 52°4′N 12°9′E / 52.067° СГШ; 12.150° ИГД / 52.067; 12.150Координати: 52°4′N 12°9′E / 52.067° СГШ; 12.150° ИГД / 52.067; 12.150

Розијан (германски: Rosian) — село и поранешна општина во округот Јерихов, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Мекерн.