Хунделуфт

Координати: 51°58′N 12°20′E / 51.967° СГШ; 12.333° ИГД / 51.967; 12.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хунделуфт
Градски дел во Косвиг
Црквата во Хунделуфт
Црквата во Хунделуфт
Црквата во Хунделуфт
Хунделуфт во рамките на Германија
Хунделуфт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 92 м
Население 259  (31 декември 2006)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06862
Повик. бр. 034907
Координати 51°58′N 12°20′E / 51.967° СГШ; 12.333° ИГД / 51.967; 12.333

Хунделуфт е село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Косвиг. Името во негов буквален превод значи „кучји воздух“.