Нута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нута
Градски дел во Цербст
Куќа во Нута
Куќа во Нута
Куќа во Нута
Грб на Нута
Нута во рамките на Германија
Нута
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 55 м
Население 292  (31 декември 2006)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039247
Координати 51°57′47″N 12°0′46″E / 51.96306° СГШ; 12.01278° ИГД / 51.96306; 12.01278Координати: 51°57′47″N 12°0′46″E / 51.96306° СГШ; 12.01278° ИГД / 51.96306; 12.01278

Нута — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.