Прејди на содржината

Цеперник

Координати: 52°08′N 12°01′E / 52.133° СГШ; 12.017° ИГД / 52.133; 12.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цеперник
Градски дел во Мекерн
Цеперник во рамките на Германија
Цеперник
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Мекерн
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 100 м
Население 780  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 39279
Повик. бр. 039245
Координати 52°08′N 12°01′E / 52.133° СГШ; 12.017° ИГД / 52.133; 12.017

Цеперник е село и поранешна општина во округот Витенберг во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2010, е дел од градот Мекерн.