Зерно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зерно
Градски дел во Косвиг (Анхалт)
Црквата во Зерно
Црквата во Зерно
Црквата во Зерно
Грб на Зерно
Зерно во рамките на Германија
Зерно
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг (Анхалт)
Основни податоци
Површина 34 км2
Надм. височина 119 м
Население 443  (31 декември 2006)
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06862
Повик. бр. 034907
Координати 52°00′N 12°25′E / 52.000° СГШ; 12.417° ИГД / 52.000; 12.417Координати: 52°00′N 12°25′E / 52.000° СГШ; 12.417° ИГД / 52.000; 12.417

Зерно — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Косвиг (Анхалт).