Штрагут

Координати: 52°1′N 12°10′E / 52.017° СГШ; 12.167° ИГД / 52.017; 12.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрагут
Градски дел во Цербст
Грб на Штрагут
Штрагут во рамките на Германија
Штрагут
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 82 м
Население 269  (31 декември 2006)
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039248
Координати 52°1′N 12°10′E / 52.017° СГШ; 12.167° ИГД / 52.017; 12.167

Штрагут е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.