Брезен (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезен
Место во Косвиг
Брезен (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Брезен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Косвиг
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 100 м
Население 165  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06862
Повик. бр. 034907
Координати 51°58′N 12°22′E / 51.967° СГШ; 12.367° ИГД / 51.967; 12.367Координати: 51°58′N 12°22′E / 51.967° СГШ; 12.367° ИГД / 51.967; 12.367

Брезен — село и поранешна општина во округот Витенберг во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Косвиг.