Прејди на содржината

Јитрихау

Координати: 51°56′5″N 12°7′50″E / 51.93472° СГШ; 12.13056° ИГД / 51.93472; 12.13056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јитрихау
Градски дел во Цербст
Грб на Јитрихау
Јитрихау во рамките на Германија
Јитрихау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 74 м
Население 512  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 03923
Портал www.juetrichau.de
Координати 51°56′5″N 12°7′50″E / 51.93472° СГШ; 12.13056° ИГД / 51.93472; 12.13056

Јитрихау — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Цербст.