Гедниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гедниц
Место во Цербст
Црквата во Гедниц
Црквата во Гедниц
Грб на Гедниц
Гедниц is located in Германија
Гедниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Цербст
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 54 м
Население 242  (31 декември 2006)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 39264
Повик. бр. 039247
Координати 52°0′N 11°55′E / 52.000° СГШ; 11.917° ИГД / 52.000; 11.917Координати: 52°0′N 11°55′E / 52.000° СГШ; 11.917° ИГД / 52.000; 11.917

Гедниц (германски: Gödnitz) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Цербст.